top of page

HATHA JÓGA

Všechny nejznámější styly jógy, oblíbené především na Západě, se více či méně, prolínají s hatha jógou. Hlavními pilíři jsou jógové pozice, práce s dechem a zklidnění mysli.

Jóga studium Hatha jógy v Indii

Vznik a podstata Hatha jógy

Tato pět tisíc let stará jóga se v průběhu posledních třiceti let proměnila výrazněji než za dobu celé své předchozí existence, a to především na západě. Dnes už se jen málokde setkáte s její čistou formou v přímé návaznosti na indické tradice.

Jóga po celou dobu byla předávána tradičním způsobem a to z učitele na žáka. V písemné formě se Hatha jóga objevila až ve čtrnáctém století v díle zvaném Hatha Yoga Pradipika

V díle jsou detailně až encyklopedicky popsány jednotlivé části na:

 • Ásany, neboli jednotlivé pozice jógy. Tedy tělesná nastavení.

 • Šatkarmy, techniky sloužící k pročištění těla na fyzické úrovni. Například čištění nosu a hlavových dutin slanou vodou, známé též jako Džala néti.

 • Pránájámu, nejrůznější dechové techniky a nácvik na prohloubení dechu.

 • Mudry, symbolické či rituální gesta rukou a prstů.

 • Bandhy, energetické zámky v těle, které omlazují a zvyšují naší vitalitu.

 • Samádhi, což bychom ve světě jógy doslovně mohli přeložit, jako stav zastavení proměn mysli.

Každá lekce Hatha jógy má určité principy, které je třeba dodržovat. Po krátkém uvolnění velkých kloubů a protažení hlavních svalů následuje zpravidla sestava na uvolnění napětí a energie v celém těle. Sestava je známá též jako Pozdrav Slunci.

Základní principy výuky a moje zkušenosti s Hatha jógou

Pozdrav slunci v hatha józe je vždy jemný podle rytmu vlastního dechu. To znamená bez odskoků či přískoků jako je tomu například při pozdravech slunci praktikujících se v Ashtanga józe. Nejčastěji se při hatha jógové lekci setkáte s takzvaným Rišikéšským pozdravem slunci, který vznikl ve stejnojmenném indickém městě. Po staletí se do Rišikéše sjíždějí jogíni z celého světa a ani já nejsem výjimkou. Magické místo na úpatí Himaláje je kolébkou zrození prvních škol jógy v Indii známých jako Ášrámy a o mém studijním pobytu si můžete přečíst v článku Studium jógy v Indii.

yoga4everybody_hatha-joga_1.jpg

Já, lektorka Kateřina Prýmková, učím jógu právě tímto tradičním způsobem. Při několika měsíčním studiu v Indii jsme se Pozdravu slunci věnovali každé ráno před východem slunce, a to vždy do prvního zpocení těla. Právě tehdy je naše tělo důkladně pročištěno a připraveno na celostní jógovou praxi.

 

Rišikéšský pozdrav slunci, jenž je veden v rytmu dechu má blahodárné účinky na naše fyzické zdraví i mentální pohodu už sám o sobě. Nejenže nám krásně uvolní ztuhlé zádové svalstvo, ale především příjemným a nenuceným způsobem rozhýbe celou páteř. Rišikéšský pozdrav slunci nás zároveň připravuje na další část lekce, kterou jsou jednotlivé ásany.

 

Dodržuje se určitá sekvence pozic, která by opět měla být sestavena tak, aby vedla k uvolňování napětí a blokád v jednotlivých oblastech našeho těla. Velký důraz je kladen na pozici, kterou volně vystřídá protipozice a následné takzvané doznívání, tedy úplné uvolnění svalů či aktivované části těla

 

Seznam základních pozic:

 • Surya Namaskar / pozdrav slunci

 • Adho Mukha Svanásana / pozice střechy nebo také psa hlavou dolů

 • Vrksásana / pozice stromu

 • Salabhásana / pozice kobylky 

 • Setu Bandha Sarvangásana / pozice polovičního mostu

 • Salamba Sarvangásana / pozice svíčky

 

Hlavním specifikem hatha yogy je bezpochyby provedení dané pozice a její následné doznívání v absolutním tělesném uvolnění. V praxi to znamená, že po sekvenci určitých pozic zaměřených například na záklony, bude vždy před další částí nebo opakováním následovat hluboké uvolnění.

 

Hathajóga pracuje s celou lidskou bytostí, a to jak s tělem a myslí, tak s našimi emocemi. Můžeme si představit, že jsme jakýsi syrový materiál, který aby byl ucelen, musí nejprve umět ovládnout svůj dech, vědět kde je jeho správné tělesné nastavení a zvládnout zastavit tok myšlenek. To jsou tři hlavní pilíře Hatha jógy.

 

Jak pomáhá pravidelné cvičení Hatha yogy?

 • Budete se cítit stabilnější a vyrovnanější

 • Zvýší se vaše sebejistota a sebedůvěra

 • Jemně protáhnete svaly a vazy

 • Zpevníte si klouby a uvolníte celkové nervové napětí

 • Stimulujete krevní oběh a oživíte tak tělesné orgány

 • Zlepšíte svůj spánek i denní koncentraci

 • Vaše páteř bude pružnější, budete se cítit fyzicky mladší a vitálnější

 • Zlepší se vaše komunikace a sebevyjádření

 • Naučíte se lépe zvládat každodenní stres

 

​Pro koho je vhodná?

Hatha yoga je ideálním cvičením pro ty, kteří si chtějí protáhnout tělo, zároveň zklidnit svou mysl a příjemně se zrelaxovat v každodenním životě. Lekce jsou vždy přizpůsobeny k momentální úrovni studentů bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

yoga4everybody_hatha-joga.jpg

Moje zkušenosti potvrzují, že vždy, když se vydáte na lekci hatha jógy, budete odcházet domů příjemně uvolnění, zrelaxovaní a dobití novou energií. Možná se i malinko zapotíte, protože jednotlivé pozice vyžadují určitou výdrž. Ale slibuji vám, že ta se s každým úspěšným cvikem bude zvyšovat, stejně jako účinek cvičení. Věřte, že pocit naprostého uvolnění mysli bude silnější než fyzické úsilí a přetrvá ještě několik hodin po lekci.

 

Oproti dalším stylům jógy, ať už se jedná o Vinyasa jógu nebo Power jógu, je Hatha klidnější variantou s plným zaměřením na sebe sama. S lektorem jógy, který zná všechny principy tradiční lekce, se neuvěřitelně uvolníte. Po čase si z cviků vytvoříte osvěžující pravidelný osobní rituál, bez kterého se už neobejdete.

 

Při lekci hatha jógy si každý najde to své. To, co je pro něj v danou chvíli potřebné. Ať už touží posílit a protáhnout své tělo nebo chce pracovat na prohloubení dechu a celkovém zklidnění. V ideálním případě se propojí všechny tyto části tak, jako v tradičním učení původní hatha yogy.

 

Kdy a kam na kurzy a lekce Hatha jógy?

Chtěli byste si ji vyzkoušet? Naše studio Yoga4everybody.cz najdete na Praze 1 v Jungmannově ulici. Pokud nejste z Prahy, můžete vyzkoušet naše online kurzy jógy.

 

Hathajóga je součástí následujících lekcí a kurzů Yoga4everybody:

bottom of page