top of page

RESTORATIVNÍ JÓGA

Hluboká relaxace, terapie pro tělo i mysl, jemná uvolňující praxe. Přesně to a ještě mnohem více je restorativní jóga, která u nás získává na čím dál tím větší popularitě.

yoga4everybody-1-5.jpg

Podstata restorativní jógy

Název vychází z anglického slova “restore”, tedy obnovit, znovu nastolit nebo ozdravit. A přesně to jsou hlavní účinky pravidelné praxe restorativní jógy. Oproti aktivním stylům jógy jako je Vinyasa jóga, Ashtanga nebo Hatha jóga, jde o pasivní praxi, ve které se pozice drží po dobu několika minut. Tyto pozice jsou vždy důkladně vypodložené, aby se tělo mohlo opravdu uvolnit. Restorativní jóga tedy využívá velké množství pomůcek jako jsou deky, bločky, polštářky na oči, bolstery, pásky, polštáře či židle. 

 

Oproti klasické józe není cílem větší síla nebo flexibilita. Restorativní jóga je o plnohodnotném odpočinku, dalo by se říci o úplném “nicnedělání”, kdy tělo zaujímá velmi uvolněnou a vypodloženou pozici a díky tomu relaxuje. Cílem takto vypodložených pozic je úplné odevzdání se, aniž bychom aktivovaly náš přirozený instinkt “bojuj nebo uteč”, který je v našich běžných životech často přítomný. Restorativní jóga nabízí možnost, jak v těle obnovit proces samoléčení tím, že mu uleví od stresu a námahy. Slovo “odpočívat” tedy v případě restorativní jógy opravdu znamená “odpočívat a cítit se odpočatě”.

yoga4everybody-1-33.jpg

Léčivý účinek pro tělo i mysl

Jóga v první řadě napomáhá našemu tělu, aby se cítilo dobře, nic ho nebolelo. I restorativní jóga umí ulevit například od bolesti zad, hlavy nebo nepříjemností spojených s menstruací. Jóga nás ale také učí trpělivosti a důvěře v sami sebe. Delší výdrže v pozicích mohou být zpočátku velmi náročné především pro pozornost. Přichází myšlenky jako “proč jsem tu tak dlouho, jak dlouho to ještě potrvá, co budu dělat až tohle skončí, co jsem zapomněl udělat”. Po chvilce ale i štěbetání mysli ustoupí a nastává ticho, klid, uvolnění. Právě v těchto okamžicích přichází možnost navázat sám se sebou vnitřní komunikaci. Zjistit, co nás trápí, bolí, unavuje a nechat to odejít. Pustit  zastaralé a zakořeněné vzorce našeho myšlení a nastolit v těle více harmonie. Právě to je léčivý efekt restorativní jógy, který nám může usnadnit i běžný život mimo podložku. 

 

“Tělo potřebuje pohyb, mysl potřebuje zastavení.”

 

Shrnutí aspektů Restorativní jógy

 • relaxační typ jógy vycházející z učení B. K. S. Iyengara

 • název vychází ze slova "restore", které znamená obnovit, ozdravit, nebo nastolit rovnováhu

 • pozice jsou jemné a důkladně vypodložené pomůckami (deky, bolstery, bločky)

 • v pozicích se setrvává několik minut (5-20 minut), kdy mysl odpočívá a tělo čerpá novou energii

 • jde o klidnou, pasivní a hlubokou praxi jógy

 • restorativní jóga není vhodná při depresích či úplné apatii kvůli případnému zhoršení stavu

 

Jak pomáhá pravidelné cvičení restorativní jógy?

 • plnohodnotná, hluboká a účinná relaxace

 • regenerace těla (při nebo po nemocech, prevence)

 • uvolnění a protažení těla

 • uvolnění od bolesti v určitých zatuhlých oblastech

 • uvolnění od stresu, zklidnění a zpomalení zrychleného způsobu života

 • ovlivnění nervového systému a správných funkcí těla, podpoření imunity

 • nastartování procesu léčení v těle

 • praxe je vhodná i při těhotenství, menstruaci, menopauze a dalších obdobích života díky její výborné adaptabilitě

yoga4everybody-1-31.jpg

Má osobní zkušenost s restorativní jógou

Přestože jsem lektorkou jógy na plný úvazek, ani mě se nevyhlo období, kdy jsem všeho měla doslova nad hlavu. Učila jsem jednu lekci za druhou, převážně mé oblíbené dynamické jógy. Tělo bylo už příliš přetížené a nemohlo dobře fungovat. Mysl neustále ve spěchu na cestách mezi mými studenty. Byla zrovna zima, nálada pod psa. V jedné chvíli přišel zlom: “už nemůžu dál”. Ruku na srdce, kdo z nás v takového situaci nebyl? Práce, rodina, peníze, příliš vysoko nastavené cíle. To vše jsou v našem životě vědomé i nevědomé stresory. Restorativní jóga mi právě v tomto okamžiku přinesla zastavení. Několik týdnů jsem nebyla schopna jiného pohybu a aktivit, až restorativní jóga mi opět dodala potřebnou energii. Na vlastní kůži jsem si tedy vyzkoušela její léčebné účinky. A právě proto i ve svých lekcích apeluji na vyváženost nejen jógové praxe a motivuji své studenty k tomu, aby se učili plnohodnotně odpočívat.

 

Kam na kurzy či individuální lekce Restorativní jógy?

Chtěli byste si ji vyzkoušet? Naše studio Yoga4everybody.cz najdete na Praze 1 v Jungmannově ulici. Pokud nejste z Prahy, můžete vyzkoušet naše online kurzy jógy.

 

Restorativníjóga je součástí následujících lekcí a kurzů Yoga4everybody:

 • Individuální lekce v naší jógové terapii s Terkou Kalinovou / dle domluvy individuálního času

 • Body & Mind Restart večerní lekce jóga s Terezou Kalinovou / každý čtvrtek v 19:15 hodin

 • 8 týdenní kurz jógy Body & Mind Restart s Terezou Kalinovou / od podzimu 2021

 • Workshop Body & Mind Restart s Terezou Kalinovou 

 • Školení Restorativní jógy pro lektory / podzim 2021

 • Restorativní jóga je také součástí akreditovaného kurzu MŠMT pro instruktory jógy

bottom of page