top of page

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Základní Certifikát Instruktor jógy

 • Rád bych se stal/a lektorem jógy, jaký kurz si mám vybrat?

V první řadě je nutné absolvovat základní kurz instruktora jógy s akreditací MŠMT. Tento kurz je delší, rozdělený do několika měsíců. Po úspěšném složení zkoušek získáváte certifikát, na základě něhož je možné vystavit například živnostenský list.

 • Mohu učit jógu bez certifikátu?

Lektorování jógy je podnikatelská činnost vázaná a pro její vykonávání je tedy nutné splnit určité podmínky. Je tedy nutné nejprve tyto podmínky splnit. Lektorovat bez certifikátu tedy ve většině případech nelze.

 • Mám absolvovaný lektorský kurz ze zahraničí s certifikátem od Yoga Alliance, mohu učit jógu v ČR?

Certifikát od Yoga Alliance není ve většině případech uznatelný pro získání živnostenského listu v ČR. Opravňuje především k lektorování v zahraničí. Pro možnost vyučovat jógu v ČR je nutné absolvovat i základní kurz pod záštitou MŠMT.

Akreditované mezinárodní vzdělání Yoga Alliance®

 • Co je to Yoga Alliance® (YA)?

Yoga Alliance je mezinárodně uznávaná společnost, která sdružuje školy jógy a lektory po celém světě a zajišťuje jejich vzdělávání. Lektoři i školy si mohou u YA vytvořit profil, který funguje jako jógový životopis s dosaženým vzděláním. V ČR není registrace u této společnosti nutná. Přesto je na Vás pohlíženo jako na lektora s vyšším vzděláním či specializací v oblasti jógy. Neboť každá škola pro uznání akreditace musí splnit přísná kritéria konceptu výuky i celého vzdělávacího systému.

 • Jak získat základní Certifikát RYT 200 od Yoga Alliance?

V našem studiu nabízíme možnost rozšířit si základní certifikát Instruktor jógy s akreditací 200 hodin MŠMT. Nástavbovým kurzem YTT (Yoga Teacher Training) v délce 50 hodin a tím získat mezinárodně uznávaný RYT 200 Certifikát od Yoga Alliance. Předpokladem pro přihlášení se do kurzu je dokončené nebo započaté vzdělání Instruktor jógy s minimální dotací 150 akreditovaných hodin MŠMT.

 • K čemu je registrace u mezinárodního sdružení YA dobrá?

Jak již bylo řečeno, profil u YA funguje jako jógový životopis a někteří zaměstnavatelé (majitelé studií) na něj koukají. Je důležitý v případě, že chcete vyučovat v zahraničí. Dalším benefitem je nutnost sbírat kredity za školení, lektoři mají tedy motivace se nadále sebevzdělávat. Další benefity lze najít přímo na stránkách Yoga Alliance.

 • Co je to YACEP, neboli Yoga Alliance Continuing Education Provider®?

Jde o nástavbové vzdělávání lektorů v podobě kurzů a workshopů. Právě v kurzech s tímto označením lektoři sbírají důležité kredity a mohou si tak neustále rozšiřovat jógovou potažmo lektorskou praxi. Všechny naše lektorské kurzy a workshopy jsou součástí tohoto nástavbového programu a jsou akreditovány Yoga Alliance.

 • Nejsem ani nechci být u YA registrovaný, mohu se přesto zúčastnit vašich kurzů?

Samozřejmě! Kurzy jsou otevřené všem lektorům, kteří získají certifikát z našeho studia. Pro zájemce o certifikát YA jsou většinou stanoveny další podmínky. Značka Yoga Alliance je důležitá především proto, aby byly dodrženy předem stanovené osnovy s náplní kurzu.

Nástavbové vzdělávání pro lektory jógy

 • Je nástavbové vzdělávání pro lektory jógy v ČR povinné?

Nástavbové vzdělávání u nás povinné není. Je ale minimálně velmi doporučené. Lektorské kurzy jsou velmi obecné a je tedy dobré najít si své vlastní zaměření a v tom se specializovat. Lektor jógy by se měl i nadále rozvíjet, aby zajistil kvalitní a bezpečnou výuku pro své studenty.

 • Podle čeho si vybírat kurzy?

Pokud teprve zvažujete stát se lektorem, zvolte základní kurz Instruktor jógy s akreditací 200 hodin MŠMT. Pokud již učíte a hledáte další vzdělání, zvolte nástavbové vzdělání, například velmi oblíbený a intenzivní je právě mezinárodní kurz RYT 200. Kurzy vybírejte dle svého uvážení či preferencí. Není zde žádné určené pořadí. Pokud si nejste jisti výběrem, napište nám, rádi vám poradíme případně doporučíme nejvhodnější specializaci dle Vaší lektorské praxe a dalších možností.

 • Jsou nástavbové kurzy pouze pro lektory nebo i pro veřejnost?

Na kurzech vítáme i příznivce jógy, kteří by se rádi o dané tématice dozvěděli více. Jelikož jde ale primárně o kurzy nástavbového vzdělání, předpokládá se, že již máte určitý jógový základ a je tedy možné, že některé informace nebudou probírány příliš detailně. Pokud byste si nebyli jistí, opět nás kdykoliv kontaktujte.

Potřebujete poradit? Napište nám..

bottom of page