top of page

HELENA PANKOWSKÁ 

lektorka Fyzio jógy inspirována uznávanou učitelkou Maty Ezraty

Můj styl výuky:

Na mých lekcích očekávejte používání pomůcek a přesná nastavení. Budeme se je snažit vnést třeba do pozdravů slunci. Některé lekce budou pomalejší s větší pozorností na detailní nastavení, a některé budou trochu více plout.

Vždy ale budeme cvičit tak, abychom v našem těle vytvořili prostor a protahovali páteř, nalezli uzemnění a z něj pak rostli. Hlavně se budeme učit poslouchat naše tělo a zklidnit mysl.

O mně:

S jógou jsem se poprvé setkala ve svých dvaceti letech. Četla jsem se od knihy Eduarda Tomáše, Mircea Eliadeho, Andrého van Lysebetha a různé buddhistické knihy. Dokonce jsem se i učila meditaci a koncentraci u tibetského mnicha v Thajsku. V té době mně ale ásany moc neoslovovaly. Jediné fyzické cvičení, které jsem provozovala byl zkřížený sed a určité formy pranajamy.

Studiu ásan jsem se začala věnovat před necelými pěti lety a měla jsem velké štěstí, že moje první učitelka byla učitelkou Iyengar jógy. Již od začátku jsem tedy byla vedena k přesnému nastavení pozic a delším výdržím. Detailní a precizní přístup Iyengar metody mi pomáhá k opravdovému soustředění na tělo, tady a teď. Použití pomůcek pomáhá porozumět více vlastnímu tělu a podporuje áhimsá – nenásilí vůči sobě samým. Jak říkala moje učitelka: „Iyengar ásana alignment is pure love“.

Ale stejně jako ona, i já mám ráda dynamiku, pozdravy slunci a sama jsem praktikovala a dodnes praktikuji modifikovanou ashtangu. Ráda používám pomůcky, praxi zpomaluji a zaměřuji se na části těla, která to zrovna potřebují.

Oblíbená ásana:

Suptasukhasana s pomůckami – protože si při ní člověk krásně odpočine a zároveň zapracuje na otevření kyčlí i hrudníku.

Proč mám ráda jógu a co mě na ní baví:

Jóga mě baví, protože mi pomáhá stáhnout mé myšlenky k sobě, zklidnit se. Zároveň mi pomáhá získat a udržovat flexibilitu a sílu. Jóga je pro mě životní náplní, kodexem chování a cestou.

Když zrovna neučím v Yoga4everybody:

Čtu knihy, chodím na dlouhé procházky, povídám si s přáteli a nebo jsem někde u moře a jen dýchám.

 

Oblíbené místo:

Jeden malinkatý ostrov v severním Atlantiku, Kinského zahrady a vlastně všude, kde je moře. :)

 

O čem sním:

O malém domečku na útesu nad mořem, kde budu cvičit a učit jógu a dívat se na oblohu i na moře.

Ve studiu vedu oblíbenou lekci inspirovanou iyengar jógou, která je zaměřená na správné nastavení těla s využitím pomůcek na jógu. Najdete ji pod názvem Fyzio jóga každé pondělí a čtvrtek v 17:45 hodin.

 

Těším se při společné praxi na viděnou,


Helena

„Keep in mind that when you are practising yoga,

you are not practising to improve yourself. You are perfect.

The practice is there to help you know that.“

- Maty Ezraty -

bottom of page